ČARODĚJNICE               30.4. 2021

30.04.2021
Dnes se ve škole stalo něco nečekaného!                                    Školu ovládly čarodějnice a jejich učňové.                            Souvisí to pravděpodobně s dnešním datem a filipojakubskou nocí. Zda čarodějnice s učni školu opustí není zatím zcela jasné. Vývoj situace v ZŠ a MŠ budeme nadále sledovat!!

PÁLENÍ ČARODĚJNIC 

či filipojakubská noc  je lidový zvyk spojený s pálením ohňů a vírou v čarodějnice, který se odehrává v noci ze 30. dubna na 1. května. Pod názvem Valpuržina noc je slaven také v německy mluvících zemích a Skandinávii.                                                                                Tato noc Je připomínkou působení inkvizice  ve 13. - 19. století. 

FILIPOJAKUBSKÁ noc = Filip a Jakub - svátky svatých připadající                                                                na toto datum

VALPRUŽINA noc = sv. Walburga - angolská princezna -                                                                     misionářka,řeholnice

INKVIZICE = právní instituce katolické církve či španělských a portugalských panovníků, která se měla vypořádávat s kacířstvím. Termín inkvizice ale označuje také i samotné vyšetřování v otázkách víry a mravů, které vykonával biskup, nebo osoba jím k vyšetřování pověřená  - inkvizitor.

KACÍŘ = ten, kdo neuznává víru (v případě inkvizice - křesťanskou)

Už od počátků inkvizice se objevovala i otázka trestání tzv. čarodějnictví. Papež Alexandr IV. hned dvakrát zakázal inkvizitorům vést procesy s lidmi, kteří by byli podezřelí pouze z čarodějnictví, směrodatné mělo být pouze obvinění ze zjevného kacířství. Situace se začala měnit až roku 1398, kdy teologická fakulta pařížské univerzity odsoudila všechny druhy magie jako  pakt s ďáblem.                                                                                          Po zhruba 50ti letech papež Inocenc VIII. nakázal inkvizitorům podniknout rozhodné kroky proti všem, kteří uctívají ďábla. Inocenc tak podpořil objevující se masové pronásledování čarodějnic, které však středověk nikdy nepoznal.

Pálení čarodějnic a Valpuržina noc jsou často ztotožňovány s gaelským svátkem Beltain či s židovským svátkem Lag ba-omer       ve stejném období. Římskokatolická církev často své novodobější svátky určila na dny, ve kterých předchozí generace již oslavovaly jiná božstva nebo události. 

......V Čechách v předvečer prvního máje zapalují mladí lidé ohně na kopcích a na vršcích, na rozcestích a na pastvinách a tančí kolem nich. Přeskakují žhnoucí oharky nebo dokonce skáčou přes plameny. Obřad se nazývá ,pálení čarodějnic. Na některých místech bývá zvykem na hranici upalovat loutku představující čarodějnici. Musíme si připomenout, že první máj je proslulá Valpuržina noc a všude v povětří je plno neviditelných čarodějnic na pekelných pochůzkách.....

Dalším typickým zvykem bylo metání zapálených košťat do vzduchu a nošení jejich ohořelých částech domů pro ochranu. Kromě toho se v souvislosti s nadcházejícím prvním májem stavěla májka, uklízelo hospodářství a chlévy a umísťovaly větvičky do oken za účelem ochrany.

A. Škardová                                                                 Zdroj: Wikipedie

lisovskyhoblicek@email.cz
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky